Sdílet na Facebooku

Městečko Sutomore

Sutomore je malé pobřežní městečko v širokém Sutomorském zalivu. Nachází se na dohled hlavního města oblasti – Bar, které je odtud vzdáleno asi 7 kilometrů.  Trvale zde žije kolem 2.000 obyvatel, ale jelikož se jedná o pobřežní město, tak se sem o turistickou sezonu stahují davy návštěvníků. Uvádí se,že během léta je v Sutomore dva až třikrát více turistů než místních obyvatel.

Město má nádhernou oblázkovou pláž, která lemuje pobřežní promenádu. Ta je dlouhá skoro 1.5 kilometru a na jihu ji zakončuje poloostrov Ratac s benediktinským klášterem Panny Marie Ratacké. Tento církevní svatostánek byl postaven v 11. století, avšak v 16. století jej vyplenili Turci a za 2. sv. války byl přebudován na pevnost.

Další církevní památkou je kostel sv. Tekly pocházející již z 8. století. Také mnohokrát změnil svou podobu, naposled byl přestavován v 19. století. Jeho hlavní zajímavostí je dvojí oltář jak pro pravoslavné, tak pro katolíky. Ve městě se také nachazejí zbytky turecké pevnosti Tabija.

Když se koukneme na zbytek města, tak na něm není zas až tak nic dále zajímavého. Možná až na to, že zde vede i železnice, která se zabořuje do tunelu uprostřed obce. Většina Sutomore se také nachází spíše směrem do vnitrozemí, než u pobřeží.

Co se týká okolí, tak zajímavý výlet může být na kopec Haj Nehaj (232 m.n.m) nad obcí. Na vrcholu samotného kopce se nachází stejnojmenná pevnost, kterou postavili Benátčané a později opevnili Turci. Samozřejmě je odtud krásný pohled na Sutomore, na pobřeží a na hory.

Velké panorama Sutomore

1 Komentář

Dobrý den,
my byli v Černé hoře několikrát. Vlastníme webové stránky http://www.ctyripe.cz, kam píšeme různé naše recenze, zážitky z cest. Tak se zkuste podívat k nám, třeba najdete také zajímavé informace.
http://www.ctyripe.cz/recenze/cerna-hora/sutomore/

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.