Sdílet na Facebooku

Petrovac na Moru

Petrovac je malé pobřežní městečko v okrese patřící pod Budvu. Město se nachází zhruba uprostřed Černohorského pobřeží, takže je odtud relativně dobře dostupná celá přímořská oblast. V Petrovacu žije 1,485 stálých obyvatel z toho zhruba polovina je Černohorců a polovina Srbů. Město je oblíbeným cílem turistů. Známé je jako romantický resort s 600 metrů dlouhou písčito-oblázkovou pláží přímo ve městě. Je zde příjemné klima a přímo nad městem se zdvihají hory porostlé zelenými borovými lesy a olivové háje. I když je zde v létě spousta turistů, je Petrovac klidnější než například okolí Budvy.

Atrakcí Petrovacu dotvářející zajímavé panorama jsou dva malé skalnaté ostrůvky: Katič a Sveta Nedjelja. Ty jsou vzdáleny asi kilometr od pobřeží přímo proti městu. Na bližším ostrůvku je na vrcholu strmé skály malá kaple, postavená na počest všem ztroskotaným námořníkům. Druhý je pustý, jen porostlý několika stromy.

  

Historie obce sahá až do Antických dob, kdy si zde někteří významní Římané zbudovali své vily v části města zvané Krs Medinski. Později zde vznikla slovanská obec, která byla prvně zmíněna v kronice Priest Duklja z roku 1298. Dalším významným historickým milníkem bylo 16. století, kdy zde byla na severním konci zálivu zbudována benátský pevnost. Ta tvoří dominantu města až do dnešních dnů. Poslední historickou zajímavostí je samotné jméno obce Petrovac, to totiž definitivně dostalo až na počátku 20 století. V té době měla obec ještě pouhých 300 obyvatel.

Historie zde vřela i za druhé světové války, kdy zde nedaleko Perazici přistáli britští agenti a vojáci. Ti měli za úkol navázat kontakt s jugoslávskými partyzány v operaci Hydra.

Petrovac se podobně jako nedaleký Sveti Stefan profiloval jako luxusní resort. Tedy místo, kde mohou v poklidu strávit svojí dovolenou celebrity a VIP osobnosti. Možná právě proto je Petrovac i oblíbeným místem pro natáčení filmů a hudebních klipů. A to prosím nejenom těch místních! Odehrávala se zde například i úvodní část 21. bondovky Casino Royale, kdy zde bylo umístěno titulní kasina a dokonce je ve filmu vidě i malý kousek města. Dále se zde například v roce 2008 natáčel hollywoodský film bratři Bloomovi.

Více se dozvíte například na webu www.petrovac.org

  

Velké panorama Petrovacu a okolí

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.