Bar je město na jihu Černé Hory na pobřeží Jadranu. Jedná se o největší město na celém pobřeží a jedno z největších v celé Černé Hoře. Žije zde 17.727 obyvatel (s aglomerací 42.368 obyvatel). Je zde důležitý přístav, z něhož vyplouvají trajekty do celého středomoří, například do: Slovinska, Itálie a Řecka. Končí zde také klíčová železniční trať Bělehrad – Bar. Přístav je tak velmi důležitý u pro nákladní lodě.
Jméno města pravděpodobně souvisí s italským městem Bari, které se nachází na druhé straně Jaderského moře. Je tak možné, že původní osadníci sem přišli právě odsud. Město má také poměrně silnou muslimskou komunitu, ke které patří asi třetina obyvatel.
Největší zajímavostí města je, že má vlastně dvě části. Dnešní moderní Bar a pak ještě Stari Bar. Původní staré město se nachází asi 3 kilometry na východ ve vnitrozemí. Dnes už s novým Barem i volně srůstá.
Stari Bar bývá někdy nazýván jako město duchů. Ruiny starého města jsou totiž neobydleny a slouží spíš jako turistická atrakce. Kolem v podhradí Starého Baru, už jsou ale normální domy a zástavba. Původní město se nachází na úpatí pohoří Rumija s nejvyšší vrcholem 1 593 m n.m..
Nejstarší domy byly vybudovány kolem 10. století. Ve 14 . a 15. století byla západní část města obehnána hradbami. Přesto město zničili v roce 1878 Turci. Chvíli před svým vyhnáním z Černé Hory zde odpálili mohutné zásoby střelného prachu.
Od té doby zůstalo město neobydleno a bylo založeno nové centrum. Přesto se dochovali četné zbytky a ruiny budov. Například katedrála a románský kostel sv. Jiří ze 12. století. Dále trosky arcibiskupského paláce, zbytky opevnění města a část vodovodu ze 16. století, který po 200 let zásoboval město vodou. Úplně opraveno bylo pouze několik domů a mešita. Přesto i prohlídka zbytků budov je opravdu zajímavá.
Ke konci 19. století se začalo s výstavbou nového Baru, tentokrát v bezprostřední blízkosti moře. Nové město je charakteristické širokými bulváry a poměrně hodně zelení. Město však utrpělo další rány v podobě zemětřesení v letech 1968 a 1979. Značná část budov tedy musela být postaveno znovu. Novému Baru tedy dominují socialistické paneláky a další podobné stavby.
Zdejší přístav je opravdu obrovský. Směrem na sever se nachází část pro osobní lodě, větší severní část pak patří nákladním lodím.
Bar se nachází pouhých 10 kilometrů od největšího jezera na Balkáně – Skadarského. Hranice s Albánií je pak vzdálena asi 25 kilometrů na jih.
Kolem Baru se nachází i spousta krásných pláží, hlavně směrem na sever k obci Šušanj. Okolí Baru je velmi oblíbenou turistickou lokalitou.
Více se můžete dovědět na oficiálních stránkách www.bar.me.