Sdílet na Facebooku

Sveti Stefan

Sveti Stefan nebo chcete-li Svatý Štefan je jedním z nejpopulárnějších letovisek v Černé Hoře. Nachází se zhruba uprostřed černohorského pobřeží, jen 6 kilometrů na jih od Budvy. Město má dvě části. Staré město se nachází na malém ostrůvku spojeném s pevninou jen úzkou šíjí a pak novější část, která se nachází na pobřeží naproti ostrovu. Ač se to možná nezdá, tak v celém městě žije jen 500 stálých obyvatel. V létě sem ale přijíždí několikrát více turistů.

Staré město, tedy vlastně ostrovní část, vznikla ve 12. století. Tehdy se jednalo o opevněnou vesnici jménem Divic. Stavba vesnice na takovémto neobvyklém místě měla jediný účel a to ochránit její obyvatele před Turky. Zajímavé je, že později se sama vesnice stala postrachem, protože se stala základnou pirátů. Původně zde žilo jen 12 rodin. V roce 1800 už tu žilo ale kolem 400 lidí a ostrůvek přestal stačit, proto se lidé začali stěhovat i na pevninu.

   

V 20. století se toto historické jádro stalo luxusním letoviskem pro vybranou klientelu a jedním velkým hotelem. Hotel má 5-hvězdiček a je členem mezinárodní skupiny Resorts Aman. Hotel Aman Sveti Stefan svým hostům nabízí celkem 58 pokojů, chat a apartmá. Osm z těchto apartmánů je součástí královské vily Miločer, která se nachází na severu ostrova.

Pobyt v tomto exkluzívním resortu si nenechalo ujít mnoho členů královských rodin, politiků, sportovců, ale i celebrit jako Orson Welles, Elizabeth Taylor, Sophia Loren, Carlo Ponti, Ingemar Stenmark, Kirk Douglas a spousta dalších.

Centrum města je pro běžné návštěvníky uzavřeno. Za poplatek cca 6 eur vás ale pustí na prohlídku. Historické jádro má pěknou atmosféru a ačkoliv není nikterak velké, tak se skrz něj můžete hezkou chvíli proplétat.

  

Centrum města je obklopeno krásnými písčito-oblázkovými plážemi. Naproti ostrovu se nachází i malé parkové náměstíčko. Přístav zde žádný nemají. Kousek na jih se pak táhne nová zástavba Svatého Štefana. Jedná se především o apartmány a soukromé domy, jejíž majitelé také často pronajímají pokoje. Sem tam se nachází i nějaký ten malý obchod. Tato část města je poměrně hodně do kopce a táhne se až k hlavní silnice vzdálené asi čtvrt kilometru. Návštěvníci, kteří se ubytují dále od moře, tedy čeká denně výstup několika stovek schodů.

Okraje Svatého Štefana jsou obklopeny  lesy a skalami. Směrem na jih se nachází autokemp, který má vlastní pláž. Ta je poměrně dobře chráněná skalami a často nebývá také tak přeplněná jako hlavní pláž přímo ve Svatém Štefanu. Vydat se sem můžete po silnici nebo se dokonce přebrodit podél skal.

Více o hotelu Aman Sveti Stefan se můžete dozvědět na jeho oficiálních stránkách www.amanresorts.com.

 

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.