Skadarské jezero je se svou rozlohou 356 km² největším jezerem a zároveň sladkovodní plochou na Balkáně. Jedná se o krasové jezero s poměrně nízkou hloubkou do 12 metrů. Jezero leží v nízké nadmořské výšce 6 metrů a obklopuje ho jedna z mála nížin v jinak hornaté Černé Hoře. Jezero leží na pomezí Černé Hory, které patří 2/3 plochy a Albánie, které patří zbylá 1/3 plochy jezera. Zajímavostí Skadaru je, že se v průběhu roku značně mění jeho plochu až o několik kilometrů čtverečných (356 km² – až 376 km²) v závislosti na přítoku vody.
O ten se starají dvě řeky. Do Skadarksého jezera ústí ze severozápadu v Černé Hoře řeka Morača a ze severovýchodu v Albánii řeka Thate (Zeta). Z jezera pak už odtéká řeka jediná a to Buna přímo do Jaderského moře. Řeka Buna krátce pod jezerem přijímá severní rameno Drinu, které při vysokých stavech vody na jaře a na podzim naopak napájí Skadarské jezero. To se pak může rozlít až do téměř dvojnásobku své obvyklé plochy tedy až 550 km².
Jezero je krasového původu a jako takové má hned několik unikátních vlastností. Voda v jezeře je průzračně čistá a to především díky cca 50 pramenům, které jsou na jeho dně. Všechna voda se tak zcela vymění během pouhých tří až šesti měsíců. Příroda kolem Skadarského jezera je vskutku unikátní. Proto také bylo Skadarské jezero v roce 1983 vyhlášeno národním parkem. Jedná se o jednu z největších rezervací v Evropě s více než 270 druhy ptáků. Mezi ty nejznámější pak patří pelikáni, kteří jsou mimo jiné symbolem jezera.