Ochutnejte výborné jídlo Černé Hoře

Stejně jako jinde na Balkáně si i Černohorci potrpí na dobré jídlo a pití. Díky hornatému nepříliš úrodnému terénu hraje prim v jídelníčku místních lidí ryby a plody moře jako kapři, pstruzi, úhoři, mořští korýši. Místní mají rádi i další masa, které se však musí z velké většiny dovážet. Tyto pochoutky se pak následně většinou připravují přímo venku na grillu. Dalšími důležitými složkami místní kuchyně je zelenina, které se používá opravdu velké množství. Zejména pak hlavně pórek, cibule, kopřiva, čekanka, petržel nebo olivy. A jako jinde ve středomoří se samozřejmě ani zde nešetří olivovým olejem.

Pokračování článku »

Co pijí Černohorci a ceny v restauracích

Stejně jako u jídla platí i u pití, že jsme pořád na Balkáně! Nejdůležitější složkou pitného režimu v Černé Hoře je tak výborné černohorské červené víno, které se zde označuje jako crno vino, tedy černé víno. Z místních odrůd, které určitě stojí za vyzkoušení, jmenujme třeba Vranać. Kromě toho se zde samozřejmě pěstují i vína bílá. Alternativo k Vranać se tak pro vás může stát, pokud tedy preferujete raději světlá vína, třeba víno Krstač nebo Podgoričko bijelo. Láhev dobrého vína stojí v Černé Hoře 8 – 12 euro.

Co se týká místního piva, tak mezi nejznámější v zemi patří Nikšičko, které se vaří ve stejnojmenném pivovaru a tu už od roku 1896. Za pulitr zaplatíte v restauraci nebo obchodě o 1 do 2 euro. Kromě těchto oficiálních nápojů, které se podávají v restauracích, hospodách a barech se ještě můžete setkat s domácí Rakijí. Ta je pro Černohorce stejně posvátná jako pro nás Slivovice. Rakije je sice kořalka, ale základní surovinou pro její výrobu jsou také hrozny.