Pobřežní vesnice Rijeka Reževići

Rijeka Reževići je miniaturní vesnice na pobřeží Jadranu v Černé Hoře. Nachází se asi 5 kilometrů na jih od oblíbeného letoviska Sveti Stefan. Stejnou vzdálenost obec dělí i od Petrovacu na moru, tentokrát ale směrem ze severu. Jedná se o opravdu malou vesnici, ve které žije jen něco kolem 40 stálých obyvatel. Výhodou obce je, že se nachází blízko hlavní pobřežní silnice Černé Hory (E65 – E80).

Vesnička Rijeka Rezevici

Pokračování článku »

Sveti Stefan

Sveti Stefan nebo chcete-li Svatý Štefan je jedním z nejpopulárnějších letovisek v Černé Hoře. Nachází se zhruba uprostřed černohorského pobřeží, jen 6 kilometrů na jih od Budvy. Město má dvě části. Staré město se nachází na malém ostrůvku spojeném s pevninou jen úzkou šíjí a pak novější část, která se nachází na pobřeží naproti ostrovu. Ač se to možná nezdá, tak v celém městě žije jen 500 stálých obyvatel. V létě sem ale přijíždí několikrát více turistů.

Pokračování článku »

Přístavní město Bar

Bar je město na jihu Černé Hory na pobřeží Jadranu. Jedná se o největší město na celém pobřeží a jedno z největších v celé Černé Hoře. Žije zde 17.727 obyvatel (s aglomerací 42.368 obyvatel). Je zde důležitý přístav, z něhož vyplouvají trajekty do celého středomoří, například do: Slovinska, Itálie a Řecka. Končí zde také klíčová železniční trať Bělehrad – Bar. Přístav je tak velmi důležitý u pro nákladní lodě.

Pokračování článku »

Městečko Sutomore

Sutomore je malé pobřežní městečko v širokém Sutomorském zalivu. Nachází se na dohled hlavního města oblasti – Bar, které je odtud vzdáleno asi 7 kilometrů.  Trvale zde žije kolem 2.000 obyvatel, ale jelikož se jedná o pobřežní město, tak se sem o turistickou sezonu stahují davy návštěvníků. Uvádí se,že během léta je v Sutomore dva až třikrát více turistů než místních obyvatel.

Město má nádhernou oblázkovou pláž, která lemuje pobřežní promenádu. Ta je dlouhá skoro 1.5 kilometru a na jihu ji zakončuje poloostrov Ratac s benediktinským klášterem Panny Marie Ratacké. Tento církevní svatostánek byl postaven v 11. století, avšak v 16. století jej vyplenili Turci a za 2. sv. války byl přebudován na pevnost.

Pokračování článku »

Petrovac na Moru

Petrovac je malé pobřežní městečko v okrese patřící pod Budvu. Město se nachází zhruba uprostřed Černohorského pobřeží, takže je odtud relativně dobře dostupná celá přímořská oblast. V Petrovacu žije 1,485 stálých obyvatel z toho zhruba polovina je Černohorců a polovina Srbů. Město je oblíbeným cílem turistů. Známé je jako romantický resort s 600 metrů dlouhou písčito-oblázkovou pláží přímo ve městě. Je zde příjemné klima a přímo nad městem se zdvihají hory porostlé zelenými borovými lesy a olivové háje. I když je zde v létě spousta turistů, je Petrovac klidnější než například okolí Budvy.

Pokračování článku »

« Starší články